Rejestracja spółki poprzez portal S24 – wady i zalety

Rejestracja spółki s24

Kodeks spółek handlowych umożliwia zastosowanie uproszczonej metody rejestracji spółek – tzw. S24. Sposób ten polega na zawarciu umowy spółki przez Internet bez wymogu sporządzenia jej w formie aktu notarialnego.

Rejestracja spółki – procedura

Rejestracja spółek (w tym rejestracja spółki z o.o.) przy wykorzystaniu wzorca umowy (S24) możliwa jest poprzez portal znajdujący się na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości https://ekrs.ms.gov.pl/. Złożone w trybie S24 wnioski rozpatruje właściwy wydział Krajowego Rejestru Sądowego w ciągu kilku dni roboczych (sąd ma 24 godziny robocze na rozpatrzenie wniosku i rejestrację spółki).

Zalety zakładania spółki z o.o. w trybie S24

Jedną z głównych zalet uproszczonego sposobu rejestracji jest możliwość podjęcia działalności w ciągu kilku dni; ma to istotne znaczenie dla przedsiębiorców, którym zależy na szybkim otwarciu spółki. Dokumenty podpisywane są przy użyciu podpisu elektronicznego lub zaufanego profilu ePUAP. Koszty zakładania spółki są znacznie niższe od kosztów ponoszonych w przypadku standardowej procedury, ponieważ nie ma konieczności uiszczania taksy notarialnej, a opłata sądowa jest niższa niż w przypadku tradycyjnej rejestracji.

Wady trybu S24

Zakładanie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością poprzez portal S24 ma również swoje wady. Jedną z nich jest ograniczona możliwość zmiany wzoru umowy spółki. Powstająca umowa jest ograniczona do minimum i nie jest wystarczająco dostosowana do konkretnego profilu biznesowego. Aby założyć spółkę konieczne jest posiadanie bezpiecznego podpisu elektronicznego. Wymagana jest ponadto obecność wszystkich wspólników w jednym czasie. Niestety mimo kilku lat funkcjonowania system rejestracji jest nadal skomplikowany, a cały proces mało intuicyjny.

Nowe przepisy o Krajowym Rejestrze Sądowym

Nowelizacja ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym z dnia 2 grudnia 2016 roku wprowadza pewne zmiany dotyczące rejestracji nowego podmiotu lub zmiany wpisu na skutek zmiany wspólników lub udziałowców. Nowy przepis wymaga złożenia dodatkowego oświadczenia, informującego czy wspólnik (spółka) jest cudzoziemcem. W systemie S24 nie ma możliwości złożenia takiego oświadczenia. Konieczne staje się więc dołączenie go w formie dokumentu zewnętrznego, podpisanego bezpiecznym podpisem elektronicznym.